Poradniki

Sio z kurzem i roztoczami! Czyli materace dla alergików

Sio z kurzem i roztoczami! Czyli materace dla alergików

Nic nie jest w stanie uprzykrzyć życia jak alergia. Jedną z częstszych przyczyn jej wywoływania jest kurz i wilgoć będące idealnym siedliskiem dla rozwoju roztoczy, na które w dużej mierze jesteśmy narażeni także w trakcie snu. 

Eksperci twierdzą iż, alergicy nie powinni wybierać materaców wykonanych z naturalnych surowców takich jak wełna, trawa morska czy końskie włosie. Trudno uniknąć ich zabrudzenia kurzem, gdyż nie posiadają właściwości antystatycznych i nie odpychają kurzu. Jedynym naturalnym materiałem polecanym przez producentów jest bawełna. Mówiąc w skrócie, dla alergika najlepszy materac to taki z jak najmniejszą zawartością składników naturalnych lub pochodzenia zwierzęcego.

Specjaliści zalecają alergikom materace wypełnione pianką wysokoelastyczną lub w połączeniu z pianką termoelastyczną. Materace takie stanowią niekorzystne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, świetnie przepuszczają powietrze i wilgoć, a ponadto bardzo dobrze dostosowują się do kształtu ciała i kręgosłupa.
Niektórzy producenci polecają też materace lateksowe, jednak pozostaje to ciągle kwestią sporną większość środowisku branżowym, gdyż niektóre produkty fachowców lateksu powodują uczulenia. Jednak większość fachowców jest zdania, że materace lateksowe nie wywołują alergii. Argumentem jest to, że jeśli nie ma się bezpośredniego kontaktu z lateksem, a materac jest zawsze w pokrowcu, to nie spowoduje on uczulenia.
Ciekawostką jest, to że materace lateksowe są mieszaniną lateksu naturalnego i syntetycznego lub są zrobione w 100% z lateksu syntetycznego. Materace ze 100% lateksu naturalnego prawie nie występują na rynku- nie dajmy się więc zwieść mylnym zapewnieniom sprzedawcy o stuprocentowej naturalności lateksu.

Wszyscy, a zwłaszcza alergicy powinni wybierać tylko materace ze zdejmowanym pokrowcem, który możemy uprać w pralce, nawet w temperaturze do 60 st. Celsjusza. Zaś dla utrzymania jeszcze większej higieny specjaliści proponują ochraniacze pod i na materac, które chronią przed zasiedlaniem się kolonii roztoczy bezpośrednio na pokrowcu materaca, a od spodu zapobiegają przed osiadaniem kurzu pomiędzy raszkami stelaża oraz zapobiegają przesuwaniu materaca na śliskim podłożu (w wersji z lateksem). 

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone Ammat.